Strava + pitný režim

Doporučení

 

Doporučená strava

Základní doporučení stravovacího režimu pro hráče fotbalu v dětských kategoriích

Aby tělo mladého hráče mohlo plnohodnotně růst a rozvíjet se i za podmínek zvýšené tělesné aktivity, je potřeba každý den doplnit dostatek živin, které dítě během dne vydá.

Základem je pravidelný přísun vyvážené stravy, který může mimo jiné i pomoci v prevenci zranění a časté nemocnosti.

Doporučení:

Předsnídaně – před nultou hodinou

Snídaně – snídat každý den, základní energie pro start do nového dne

Svačina – cca dvě až tři hodiny po snídani

Oběd – dojídat porce

Svačina – malá svačina do 30 min po TJ

Večeře – plnohodnotná večeře

Druhá večeře – cca 1 ½ hodiny před spánkem přísun bílkovin pro spuštění regeneračních procesů

Shrnutí: Pravidelný přísun energie v cca dvouhodinových intervalech, zavést pravidelně druhé večeře.

 

Návrhy předsnídaní:

1.     Miska (malá) sladkých snídaňových cereálií s jogurtem (možno naložit večer předtím)

2.     Hrst piškotů, jogurt, sladký čaj (možno naložit večer předtím)

3.     Ovocný kompot a müssli tyčinka bez polevy

4.     Müssli tyčinka bez polevy, hrst piškotů

5.     Bílý jogurt s nakrájeným ovocem, ovesné vločky (možno naložit večer předtím)

6.     Bagetka s máslem a plátkem s tvrdého sýra a plátkem šunky

7.     Ovesná nebo krupicová kaše, kousky ovoce

8.     Lehká bábovka, kompotované ovoce

9.     Bebe sušenky – neslepované nasypat do jogurtu, nebo s kusem ovoce (kompotovaná jablka, hrušky,             meruňky, broskve, v syrové podobě – hroznové víno, zralý banán, zralé jablko, zralá broskev

Vždy cukrem nebo medem slazený čaj

 

Návrhy druhých večeří:

1.     Půl až celé balení cottage – ochutit čajovou lžičkou marmelády, nebo nutelly, nebo nakrájeným ovocem         – max  1 kus, spíše půlka, nebo zeleninou a rozmixovat

2.     Polotučný tvaroh (½ vaničky) ochutit čajovou lžičkou marmelády, nebo  nutelly, nebo nakrájeným                   ovocem – max 1 kus, spíše půlka, zeleninou a rozmixovat

3.     Mozzarela light (Billa, Lidl) s rajčetem

4.     Tvrdý tvaroh na strouhání cca 100g smíchat se zeleninou, ovocem. Možno ochutit i naslano.

5.     ½ balení tvarohu a ½ balení jogurtu – smíchat a ochutit viz výše

 

Další doporučení:

Nejíst ovoce jako poslední jídlo dne. Celkově se zaměřit na skladbu jídla, doplnit zeleninu.

Omezit: sladkosti nebo větší množství ovoce k večeři (bábovka, palačinky, ovocné knedlíky, čokoládové tyčinky apod., dorty)

smažená jídla

smetanové omáčky

tukové pečivo, houskové knedlíky, těstoviny apod. k večeři

nekvalitní uzeniny s nízkým obsahem masa a vysokým obsahem solí

SPRÁVNÝ PITNÝ REŽIM JE PRO SPORTOVCE NAPROSTO ZÁSADNÍ

včera, Dan Mikulička

V dnešním dílu našeho nového seriálu pojmenovaného Výživa se kondiční trenér Akademie Jirka Exner bude věnovat správnému pitnému pitnému režimu, který bývá u sportující mládeže velmi často opomíjen.

O důležitosti pitného režimu bylo již napsáno mnoho, ale v této oblasti nikdy není na škodu zopakovat si pár zásad, které velmi ovlivňují chemické pochody v našem těle a s tím související fakt, jak se celkově cítíme, nebo jaký podáme výkon.

Všichni jistě víme, že ze 60-70% tvoří lidské tělo právě voda. Možná pijeme dostatečně, ale pijeme ve vhodný čas? Víme co máme pít a jak často? Shrneme si pár zásadních bodů pro správné nastavení pitného režimu, které je nutné dodržovat, abychom nebyli unavení a vše v našem těle fungovalo tak, jak má.

Zásady pro správnou hydrataci.

1) Co pít a čemu se vyhýbat?

Naprostým základem pitného režimu je samozřejmě čistá pramenitá voda. Velmi mnoho lidí se vymlouvá a stěžuje si na to, že jim nechutná, ale je jen otázkou zvyku, kdy se nad faktem, že voda nemá žádnou specifickou chuť povznesou. Dost velké procento teenagerů jsou od mala zvyklí pít různé – často chemické šťávy nebo limonády s velkým podílem jednoduchého cukru a minimálním podílem ovocné složky, a pak si velmi těžko zvykají na obyčejnou vodu bez chuti. Proč je tomu tak? Cukr v kombinaci s chemickými látkami v nás totiž vytvářejí závislost, které se člověk obtížně zbavuje, navíc pitím primárně slazených nápojů se lidský organismus velmi zatěžuje. Je to o dost horší, než jednorázové příjímání sladkostí. Když se tělu dostává v průběhu dne chemických látek a cukru z těchto nápojů, které nejsou pro organismus vhodné, tělo s nimi musí bojovat a o mnoho více se tím vyčerpává. Často se pak dostavuje pocit únavy nebo přibírání na váze.

Vhodné nápoje:

Čistá pramenitá voda, voda s citronem (nejlépe vlažná v ranních hodinách před snídaní), čerstvá šťáva z ovoce a zeleniny, zelené a bylinkové čaje (pozor, aby čaje nepřevyšovaly denní příjem čisté pramenité vody)

Nevhodné nápoje:

Limonády a energetické drinky, většina kupovaných džusů a šťáv..

2) Nastavení pitného režimu – kdy pít?

Při dostatečném příjmu tekutin z vody bychom neměli pociťovat pocit žízně a to dokonce i po intenzivním sportovní výkonu, pokud dodržujeme pitný režim i mezi ním průběžně. Pocit žízně je již varovným signálem těla, že je vněm vody nedostatek a značí začínající dehydrataci. Nevhodné je pít velké množství vody během jídla, což ředí žaludeční šťávy a vyplavuje enzymy v nich obsažené a komplikuje a zpomaluje proces trávení. Ideální je tedy pít průběžně v prostoru mezi jednotlivými jídly a vypít sklenici vody pár minut před jídlem a v průběhu jídla již jen zlehka popíjet a důkladně stravu rozmělňovat.

3) Kolik tekutin pít?

Dalším podstatným bodem pro efektivní rehydrataci organismu je množství tekutin vypitých najednou. Vhodné je vždy pít menší množství (0,2-0,25l), ale častěji. Pokud vypijete několikrát denně větší objemové množství vody (0,4-0,5l), odstraníte tím sice pocit žízně, ale nedodáte tělu správnou formu rehydratace pro vytvoření zásob například do intenzivních sportovních výkonů, ale voda tímto způsobem zpravidla rychle proteče organismem bez většího užitku.

Velmi dbejme na maximální pravidelnost zejména v ranních hodinách, kdy je potřeba organismu návratu tekutin po spánku vyšší, ale celkově se zaměřme na pravidelnost v průběhu celého dne, aby si organismus nežádal tekutiny doplnit ve večerních hodinách a před spánkem.

článek zveřejněn: https://akademie.dynamocb.cz/clanek.asp?id=Spravny-pitny-rezim-je-pro-sportovce-naprosto-zasadni-116